Kada je Juve doveo Inter do naslova u najvećem finalu Serije A u povijesti | Serija A

Tovdje je bilo dosta glamura i drame u 124-godišnjoj povijesti Ligaali niti jedan dan nije proizveo toliko kao 5. svibnja 2002. Dan je započeo s tri momčadi koje su se natjecale za naslov i, na drugom kraju tablice, četiri strane pokušavale zadržati svoj status u neupitno najboljoj ligi na svijetu .

Kad je sunce izašlo tog jutra, Inter – kojim je upravljao Héctor Cúper, a u svom sastavu imao Ronalda, Christiana Vierija i Clarencea Seedorfa – bio je na vrhu ljestvice sa 69 bodova. Vlasnik kluba Massimo Moratti dvaput je oborio svjetski rekord transfera otkako je preuzeo 1995. godine, ali njegova golema investicija klubu još nije donijela naslov prvaka. Inter je imao galaksiju zvijezda i bio je na vrhu tablice od kraja ožujka. Njihov zadatak posljednjeg dana bio je jednostavan: pobijediti Lazio na Stadio Olimpicu i Scudetto bi bio njihov. Ali još uvijek je bila u igri prava trostrana utrka za naslov.

Juventus, koji je prethodnog ljeta prodao Zinedinea Zidanea Real Madridu, ali je i dalje imao sjajno partnerstvo Davida Trezegueta i Alessandra Del Piera, zauzeo je drugo mjesto sa 68 bodova. U Udinese bi otputovali posljednjeg dana kampanje. A branitelj naslova Fabija Capella Roma, koji je cijelu sezonu izgubio samo dvije prvenstvene utakmice, bio je treći na tablici sa 67 bodova. Posljednjeg dana otišli su na Stadio delle Alpi kako bi se suočili s Torinom.

Velika imena nisu bila rezervirana samo za utrku za naslov. Brescia započeo je dan za dva boda bezbjedno unatoč tome što su u svom sastavu bili Roberto Baggio, Pep Guardiola i Luca Toni. Malo iznad njih s 39 bodova bila je Piacenza, koja je proizvela jednu od priča sezone. Njihov 35-godišnji napadač Dario Hübner bio je samo jedan gol iza Trezegueta u utrci za zlatnu kopačku koja je ušla u posljednji dan.

Juventus, koji je u svojim potpuno crnim dresovima izgledao kao da misli na posao, napravio je prvi potez u utrci za naslov. Poveli su 1-0 kod Udinesea nakon samo dvije minute. Antonio Conte je probio po desnoj strani i savršeno ubacio Trezegueta, koji je s lakoćom zabio u donji kut. Ionako bučni Stadio Friuli – koji je bio pun putujućih navijača koji su držali natpise s natpisom “JUVE” – gotovo je krenuo. Trezeguetov pogodak odveo je Juve iznad Intera na vrh lige, a također mu je donio prednost od dva pogotka u utrci za Capocannoniere.

Bio je to sjajan početak za Juve, a stvari su postale još bolje kada je Trezeguet postao dobavljač u 11. minuti. Njegovo izvrsno utegnuto dodavanje u križ postavilo je Del Piera, koji je spretnim prvim dodirom kontrolirao loptu prije nego što je završio u donjem kutu. Prošlo je jedanaest minuta i Juventus je vodio s 2-0 i na putu da osvoji naslov.

Vijest je ubrzo stigla na jug do tisuća Interovih navijača na Stadio Olimpico putem sve popularnog tranzistorskog radija. Interu je trebao odgovor i brzo je stigao. U 12. minuti Luigi Di Biagio je poslao korner u šesnaesterac, vratar Lazija Angelo Peruzzi ga je udario, a Vieri je ubacio loptu. Skidao je majicu i odjurio prema navijačima Intera.

Inter je vodio 1-0 i vratio se na vrh, ali Lazio se nije namjeravao preokrenuti. Nakon teške obrane gostiju, Karel Poborsky je izjednačio za Lazio. Inter se skupio i Di Biagio je ponovno zabio i vratio vodstvo. Međutim, ovo je bila klasična era Serie A i dolazilo je još preokreta. Kada je lijevi bek Intera Vratislav Greško pokušao glavom vratiti loptu svom vrataru u posljednjoj minuti prvog poluvremena, Poborsky ju je pročitao i ubacio u pogodak. Bio je to veliki udarac za Interove nade u naslovu i došao je u najgorem mogućem trenutku.

S obzirom da je Inter remizirao 2-2 kod Lazija, a Juventus pobijedio 2-0 kod Udinesea, Marcello Lippi održao je svoj posljednji tim sezone. Što god je rekao, upalilo je. Juventus je izašao u drugo poluvrijeme s moćnim proljećem. Nisu htjeli ispustiti vodstvo, pa je na Interu bilo da pobijedi Lazio.

Brescia je također trebala gol u utakmici protiv Bologne. Njihovi obožavatelji su proizveli domaći natpis na kojem je pisalo: “Bog postoji i ima pramen” (Bog postoji i ima konjski rep). Bog radi na tajanstvene načine, ali nije radio za Baggia ili Bresciu u prvom poluvremenu. Uz njihovu igru ​​i dalje bez golova, Brescia je padala.

Christian Vieri i Ronaldo obješene glave.
Vieri i Ronaldo objese glave. Fotografija: Reuters

Vrativši se u glavni grad, Inter je poluvrijeme započeo neobično prigušeno. Imali su šest bodova prednosti u utrci za naslov nekoliko tjedana ranije, ali izgledali su kao sjena sebe. Kada je Diego Simeone – bivši igrač Intera – doveo Lazio u vodstvo od 3-2 u 10 minuta drugog poluvremena, to nije bilo iznenađenje. Njegov nedostatak slavlja bio je slaba utjeha Interu, koji se sada morao popeti na planinu.

Ubrzo su stvari za Inter krenule iz lošeg na gore Roma probudio u utakmici protiv Torina. Antonio Cassano je postigao prekrasan lob za vodstvo Rome od 1-0. Inter je od osvajača naslova prošao na treće mjesto u 23 minute. Nogomet je okrutna igra, ali navijači Intera znaju da bogovi mogu biti posebno zlonamjerni.

Kazna za Inter nije bila gotova. Sa 73 minute na satu, Simone Inzaghi – sadašnji šef Intera – povećao je vodstvo Lazija na 4-2. Ubrzo nakon toga, Ronaldo je zamijenjen. Sjedio je na klupi i jecao, dok su mu potoci suza tekli kroz prste dok su Interovi snovi ležali u ruševinama. Ostaje jedna od najpoznatijih slika u povijesti Serie A. To je trebala biti Ronaldova posljednja utakmica za klub.

Dok se Inter raspadao, njihov bivši igrač Baggio počeo je imati sreće s Brescijom. Jonathan Bachini doveo je Bresciu u vodstvo početkom drugog poluvremena, a onda je Baggia hakirao Massimo Tarantino, a Pierluigi Collina je dosudio penal. Gianluca Pagliuca je obranio početni pokušaj Baggia, ali je lopta odskočila i odložio je za 2-0. Luca Toni zabio je Bresciji treći poslijepodne dok su ostali budni.

Bresciin opstanak značio je da će Baggio igrati vrhunski nogomet još najmanje godinu dana. Ovaj 35-godišnjak oporavio se od puknuća križnog ligamenta u samo 77 dana kako bi se stavio na raspolaganje talijanskoj reprezentaciji za Svjetsko prvenstvo 2002., ali su njegovi napori bili uzaludni jer ga je Giovanni Trapattoni previdio za Japan i Južnu Koreju.

David Trezguet je pod mobingom navijača Juvea.
David Trezguet je pod mobingom navijača Juvea. Fotografija: Reuters

Kako su navijači Juvea promuklo pjevali u Udinama, a navijači Intera počeli se miriti s jednim od najvećih kraha u modernom sportu, dobio je epilog ove epske priče. Kada je kozjobradi Hübner zabio jedanaesterac za Piacenzu i doveo ih u vodstvo od 2-0 protiv Verone, sada je bio samo jedan gol iza Trezegueta u borbi za zlatnu kopačku. Pobjeda je bila dovoljna da Piacenza ostane u Serie A, ali bi li Hübner ponovno zabio da uhvati Trezegueta?

Nakon šest minuta igre veteranski napadač se našao na golu Verone. Zaokružio je vratara i iz tijesnog kuta ubacio loptu u mrežu. 35-godišnjak je zaradio dio Capocannonierea. Skinuo je košulju i zaurlao u slavlju.

Kada su zvižduci za puno radno vrijeme zapuhali diljem zemlje, Juventus je bio prvak Italije, Roma je bila drugoplasirana, a Inter je pao na treće mjesto. Juve bi zadržao svoj naslov – i došao do finala Lige prvaka – sljedeće godine; Inter je konačno osvojio još jedan naslov 2007.; a Roma još čeka da osigura još jedan Scudetto.

Osvrćući se na 5. svibnja 2002. – dan koji je imao toliko drame koliko je svaki nogometni fan mogao očekivati ​​od cijele sezone – jedina je tuga što je ovo bio možda posljednji dan slavnog carstva Serije A koje je dominiralo svjetskim nogometom dva desetljeća .