Liga nacija 2022.: Kevin De Bruyne nadahnjuje Belgiju za pobjedu nad Walesom

Kevin De Bruyne (desno) slavi s Yourijem Tielemansom
Veznjak Manchester Cityja Kevin De Bruyne sada ima 25 golova u 92 nastupa za Belgiju

Kevin de Bruyne bio je u svom najboljem izdanju dok je Belgija izdržala žestoku borbu protiv Walesa i ostavila ih na rubu ispadanja u Ligi nacija.

De Bruyne je ležerno pogodio početni gol s ruba šesnaesterca i pogodio stativu još jednim udarcem sa slične udaljenosti prije nego što je ubacio na Michyja Batshuayija koji je pogodio za domaćina.

Belgijsko vodstvo od 2-0 na poluvremenu nije bilo odraz njihove lavine šansi, a ta je prednost prepolovljena kada je Kieffer Moore glavom ubacio nakon prekrasno izvedenog centaršuta Brennana Johnsona.

Nakon što je pomoćni sudac za Belgiju poništio jedanaesterac jer su ponovljene snimke pokazale da je Joe Morrell potpuno izbacio De Bruynea, Wales je pogurao malo vjerojatno kasno izjednačenje, ali ga je osujetila domaća ekipa koja nije mogla predvidjeti tako nervozan završetak utakmice kako se činilo predodređen za pobjedu u galopu.

Pošto je Poljska kod kuće izgubila od Nizozemske, Wales sada mora pobijediti Poljsku u Cardiffu u nedjelju kako bi zadržao mjesto u prvoj ligi Lige nacija.

Robert Lewandowski i društvo postavit će igrače Roberta Pagea pred još jedan ozbiljan izazov i, dok Poljska možda nije istog standarda ove zvjezdane belgijske momčadi, Wales će i dalje biti bez brojnih prvotimaca zbog ozljeda.

Odsutnost poput Bena Daviesa, Aarona Ramseya, Joea Allena i Harryja Wilsona oštro se osjetila u Bruxellesu, ali hrabra igra u drugom poluvremenu ponudila je dovoljno ohrabrenja da sugerira da Wales pripada ovoj razini.

‘Dosadan’, ali sjajni De Bruyne nadahnjuje Belgiju

Ovo je bio deveti susret ovih momčadi u 10 godina i četvrti u proteklih 18 mjeseci; razumljivo je stoga da je De Bruyne unaprijed rekao da mu je “dosadno” suočavanje s tim protivnicima.

Veznjak Manchester Cityja bio je slika hladne ravnodušnosti prema svom golu, nonšalantno bočno šutirajući lijevom nogom prvi put što je prevarilo Hennesseyja, koji je uhvatio loptu, ali nije mogao spriječiti da se ugnijezdi u donjem kutu.

De Bruyne može biti gotovo nezaustavljiv bez obzira na protivljenje, tako da je samo pogoršalo stvari za Wales to što su bili tako dobrotvorni u posjedu i opušteni u zatvaranju belgijskog maestra.

Matt Smith je dao loptu za prvi gol, dok su obrambeni igrači Walesa bili alarmantno nepomični kada je De Bruyne nanizao udarac s 20 jardi zbog kojeg je Hennessey ostao nepomičan dok je pucao od stative.

Vratar Walesa imao je naporno prvo poluvrijeme i, da nije svojeglavog Belgijca koji je završio raznim drugim udarcima koji su letjeli pored gola, gosti bi se suočili s udarcem.

Iscrpljeni Wales uzvraća udarac

Kao što je to često bio slučaj u posljednjim utakmicama, Wales je ostao bez nekoliko utjecajnih igrača zbog ozljeda.

Izostanak Daviesa, Ramseya, Allena i Wilsona iznosio je 260 propuštenih utakmica, dok je kapetan Gareth Bale – veteran od 106 nastupa – bio samo na klupi.

Ostavila je početnu postavu Walesa s 364 utakmice, od kojih su 104 pripadale Hennesseyju, dok je Belgija imala 899 utakmica.

Taj jaz u iskustvu – i veći jaz u kvaliteti – bio je izrazito očit u prvom poluvremenu u kojem Walesov vezni red nije mogao zadržati loptu ili pratiti protivničke igrače, a njihova je obrana bila isprekidana.

Gosti su izgledali zreli za poraz dok su gubili do odmora, ali svaka im čast, drugo su poluvrijeme započeli sa svrhom i šokirali Belgiju pogotkom ni iz čega.

Johnson je bio briljantan u stvaranju toga, natrčavši na neodlučne obrambene igrače domaćina prije nego što je zakucao divan lebdeći križ na stražnju stativu, gdje se Moore uzdigao iznad svojih čuvara i glavom ubacio.

Pogodak je revitalizirao Wales, koji je predstavljao sve veću prijetnju na odmoru s tempom Dana Jamesa, a posebno Johnsona, koji je s vremena na vrijeme izgledao kao da plaši svoje protivnike.

Bale je ušao zadnjih pola sata i, kako je utakmica ulazila u završnu fazu, Wales je očajnički jurio prema naprijed, a Neco Williams vidio je udarac koji su obranili Thibaut Courtois i Chris Mepham koji je glavom preskočio gol.

Taj kasni napad bio je bezuspješan, ostavljajući Wales da se mora osvetiti za poraz od 2-1 od Poljske u lipnju kada se ponovno sastanu u nedjelju kako bi izbjegli ispadanje u drugi rang Lige nacija.